Ασταμάτητος ο Ολυμπιακός νίκησε με 92-58 την Μπαρτσελόνα: Όλα θα κριθούν στο Game 5

Μεγάλη νίκη για τον Ολυμπιακό, που υπέταξε την Μπαρτσελόνα και πήγε την σειρά των playoffs της Euroleague στο Game 5.

Καταιγιστικός ήταν ο Ολυμπιακός απέναντι στην Μπαρτσελόνα, καθώς επικράτησε με 92-58 και έκανε το 2-2 στην σειρά των playoffs της Euroleague, με αποτέλεσμα η πρόκριση στο φετινό Finbal-4 να κριθεί στην Βαρκελώνη. Σημειώνεται ότι σήμερα επέστρεψε στην αγωνιστική δράση και ο αρχηγός των Πειραιωτών, Κώστας Παπανικολάου, ο οποίος απουσίαζε από τις προηγούμενες αναμετρήσεις.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά στο παρκέ και κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τα λάθη του Ολυμπιακού, παίρνοντας προβάδισμα καθώς σκόραρε 19 πόντους στα πέντε πρώτα λεπτά. Οι Πειραιώτες όμως αντέδρασαν και βρήκαν τον δρόμο προς το καλάθι με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να ολοκληρωθεί με σκορ 21-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτσώκα έπαιζαν με… το πόδι κολλημένο στο γκάζι καθώς πήραν προβάδισμα στο σκορ και διεύρυναν συνεχώς την διαφορά. Με πρωταγωνιστές τους Πετρούσεβ, Μιλουτίνοβ και ΜακΚίσικ έκαναν ένα εξαιρετικό δεκάλεπτο ολοκληρώνοντας το πρώτο ημίχρονο με την διαφορά στο +16 (53-37).

Με τον ίδιο ρυθμό και την ακόμα περισσότερη όρεξη για την νίκη, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο με ένα σερί 8-0, δείχνοντας τις διαθέσεις του στην Μπαρτσελόνα. Με την βοήθεια του κόσμου από τις κερκίδες, οι Πειραιώτες κατάφεραν να διατηρήσουν το μομέντουμ του αγώνα και να ολοκληρώσου την τρίτη περίοδο με σκορ 72-47.

Η καλή εμφάνιση της ομάδας σε συνδυασμό με την είσοδο του Κώστα Παπανικολάου στο παρκέ, ήταν ο απόλυτος συνδυασμός για το σύνολο του Μπαρτζώκα προκειμένου να φτάσει στην νίκη με 92-58.

ΔΕΙΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ -- Πηγή: ieidiseis.gr