Σπουδαία πρόκριση για τον Τσιτσιπά – Στα προημιτελικά του Όπεν Βαρκελώνης (Βίντεο)

Ακόμα μια μεγάλη νίκη για τον Στέφανο Τσιτσιπά στην Βαρκελώνη. Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα.

Μετά από έναν απαιτητικό αγώνα που κράτησε μία ώρα και 46 λεπτά, ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατάφερε να επικρατήσει με 2-0 σετ (7-5, 6-3) του Ρομπέρτο Καρμπάγες Μπαένα παίρνοντας την πρόκριση για τους «8» του Όπεν της Βαρκελώνης. Ο Έλληνας τενίστας και Νο. 7 της παγκόσμιας κατάταξης θα βρεθεί για 4η φορά στους προημιτελικούς του Οπεν της Βαρκελώνης, ενώ πέτυχε το 3 στα 3 απέναντι στον 31χρονο στις αναμετρήσεις τους στο Tour.

Αυτή ήταν η 8 συνεχόμενη νίκη που σημειώνει στο tour (συμπεριλαμβανομένης της επιτυχημένης πορείας του στο Μόντε Κάρλο) και η 19η συνολικά στους 25 αγώνες που έχει δώσει μέσα στο 2024.

Εναντίον του Καρμπάγες Μπαένα ο Τσιτσιπάς τελείωσε το ματς με 33 winners και 7 άσους, υπέπεσε σε 27 αβίαστα, αλλά δύο διπλά λάθη. Είχε 71% σε κερδισμένους πόντους πίσω από το πρώτο σερβίς, 56% από το δεύτερο, ενώ εκμεταλλεύτηκε τα τρία από τα έντεκα μπρέικ πόιντς που είχε.