ΒΙΝΤΕΟ: Ο Φόντεν γλίτωσε τη Σίτι και έβαλε… φωτιά στο πρωτάθλημα!

ΒΙΝΤΕΟ: Ο Φόντεν γλίτωσε τη Σίτι και έβαλε… φωτιά στο πρωτάθλημα! 13/01/2021

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε εντός έδρας (1-0) της Μπράιτον σε εξ αναβολής αναμέτρηση, προκαλώντας… χαμό στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα ανέβηκε στην 3η θέση με 32 βαθμούς και βρίσκεται στο -4 από την κορυφή και τη συμπολίτισσά της, Γιουνάιτεντ. Ωστόσο, η Σίτι έχει και ένα ματς λιγότερο, οπότε μπορεί να βρεθεί μια… ανάσα από το σύνολο του Σόλσκιερ.

Η Σίτι ήθελε το γρήγορο γκολ κόντρα στη Μπράιτον, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν εξαιρετικοί στο ανασταλτικό κομμάτι, δεν μπήκαν φοβισμένα, πίεζαν και προσπαθούσαν να αναγκάσουν τους αντιπάλους στο λάθος. Η Μάντσεστερ με ατομικές ενέργειες προσπαθούσε να απειλήσει και στο 14ο λεπτό είχε την πρώτη καλή φάση. Γκουντογκάν και Ντε Μπρόινε συνδυάστηκαν υπέροχα, αλλά ο Βέλγος νικήθηκε από τον Σάντσεθ.

Η Μπράιτον αντέδρασε και απάντησε, αλλά το σουτ του Τροσάρ πέρασε άουτ. Η Σίτι μετά το 20λεπτο έγινε πιο απειλητική, αλλά Ντε Μπρόινε και Γκουντογκόνα δεν κατάφεραν από κοντά να βρουν δίχτυα. Ωστόσο, οι «Πολίτες» πήγαν στα αποδυτήρια με γκολ! Ο Ντε Μπρόινε έκανε την 14η φετινή του ασίστ και ο Φόντεν με άψογο κοντρόλ και ιδανικό τελείωμα πέτυχε το 1-0, φτάνοντας παράλληλα τα 8 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις.

Στο 56ο λεπτό ο Έντερσον μπλόκαρε το μακρινό σουτ του Πρέπερ και στο 58’ ο Μαχρέζ βρέθηκε μόνος με τον Σάντσεθ αλλά πλάσαρε άστοχα. Στο 90+1’ ο Σάντσεθ έκανε πέναλτι στον Ντε Μπρόινε, αλλά ο Στέρλινγκ αστόχησε από την άσπρη βούλα.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ: filathlos.gr