ΒΙΝΤΕΟ: Πέρασε από την Πράγα η Μπαρτσελόνα, μίλησε η έδρα στο Μιλάνο

Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα ξέφυγε από τον… ανταγωνισμό στον έκτο όμιλο του Champions League, αφού επικράτησε με 2-1 της Σλάβια Πράγας εκτός έδρας, αν και δυσκολεύθηκε αρκετά από την αντίπαλο της. Μόλις στο 3΄o Μέσι άνοιξε το σκορ μετά την εξαιρετική ασίστ του Αρτούρ. Όμως η συνέχεια δεν κύλησε τόσο χαλαρά για την «Μπάρτσα», καθώς η Σλάβια έχασε τουλάχιστον τρεις καλές ευκαιρίες για γκολ, με κορυφαία αυτή στο 20΄ όταν ο Τερ Στέγκεν απέκρουσε το εξ’  επαφής πλασέ του Ζέλενι. Τελικά στο 50΄ ο Μπόριλ ολοκλήρωσε έναν εξαιρετικό συνδυασμό και ισοφάρισε σε 1-1 από το ύψος του πέναλτι. Η απάντηση ήρθε όμως άμεσα, καθώς από το φάουλ του Μέσι, ο Σουάρες έκανε το σουτ από πλάγια θέση και από το σώμα του Ολαγίνκα κατέληξε στα δίχτυα στο 57΄. Ο Ουρουγουανός θα μπορούσε να πετύχει γκολ στο 70΄, αλλά αυτό δεν στοίχισε στους Καταλανούς.

“Φωτιά” στη… μάχη για την δεύτερη θέση του έκτου ομίλου έβαλε η Ίντερ που επικράτησε με 2-0 της Ντόρτμουντ εκτός έδρας. Στο 22΄ ο  Λαουτάρο Μαρτίνες αξιοποίησε την εξαιρετική μπαλιά του Ντε Φράι στην πλάτη της άμυνας και άνοιξε το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αρκετά παθητικοί  στο πρώτο ημίχρονο και δεν απείλησαν τον Χαντάνοβιτς.  Στο δεύτερο ημίχρονο προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά και πάλι χωρίς αποτέλεσμα. Στο 81΄ ο 17χρονος Εσπόζιτο πιτσιρικάς κέρδισε πέναλτι από τον Χούμελς, αλλά ο Μπούρκι σταμάτησε την εκτέλεση του Λαουτάρο. Η Ντόρτμουντ βγήκε μαζικά μπροστά ψάχνοντας την ισοφάριση, αλλά το πλήρωσε με τον Καντρέβα να διαμορφώνει στο 88’ το 2-0 με πλασέ στην αντεπίθεση.