ΒΙΝΤΕΟ: Νίκη με ανατροπή για τη Γιουβέντους

Γιουβέντους

Σ’ ένα ματς που έγινε υπό ένα περίεργο κλίμα εξαιτίας της κόντρας των οργανωμένων με τη διοίκηση, η Γιουβέντους βρήκε τον τρόπο να επικρατήσει με 2-1 της Βερόνα και να επιστρέψει προσωρινά στην κορυφή της Serie A.

Με ένα πραγματικά σπάνιο γκολ άνοιξε το σκορ στο Τορίνο στο 20'. Ο Τούρκος σέντερ-μπακ, Ντεμιράλ, ανέτρεψε τον Ντι Καρμίνε μέσα στην περιχή, εκείνος από τη βούλα του πέναλτι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, στην επαναφορά ο Λάζοβιτς στο οριζόντιο και στην εξέλιξη της φάσης με φωτοβολίδα-μπανάνα εκτός περιοχής ο Μιγκέλ Βελόζο βρήκε το “παραθυράκι” για το 0-1. Το προβάδισμα των φιλοξενούμενων δεν κράτησε πολύ όμως, αφού στο 31' ο Άαρον Ράμσεϊ, στην πρώτη του συμμετοχή ως βασικός, με σουτ εκτός περιοχής νίκησε τον Σιλβέστρι και έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια ισόπαλες με 1-1. Η Γιουβέντους είχε ένα ολόκληρο ημίχρονο για να κάνει τη δουλειά και την έκανε στο ξεκίνημα της επανάληψης. Στο 48' ο Κουαδράδο, που κράτησε τη φανέλα του βασικού μετά τη ματσάρα στην Ατλέτικο, έφυγε στην κόντρα και ανατράπηκε καθαρά από τον Κοράι Γκίντερ. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο από τα 11 βήματα δεν αστόχησε και έκανε το 2-1 με το δεύτερο φετινό του γκολ.

Παρά το προβάδισμα, η ομάδα του Σάρι δεν είχε καλή εικόνα, της έλειπε η συνοχή, δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα και χρειάστηκε ο Μπουφόν να επέμβει σε τρεις περιπτώσεις για να κρατήσει τους βαθμούς. Ο βετεράνος γκολκίπερ σταμάτησε το σουτ του Τζαγκάνι και στη συνέχεια είπε «όχι» στον σκόρερ, Μιγκέλ Βελόζο του οποίου το σουτ απέκρουσε εντυπωσιακά στο 90' γλιτώνοντας από έμφραγμα τους “τιφόζι”. Στο 94' με δεύτερη κίτρινη αποβλήθηκε ο Κουμπούλα από την Βερόνα.

Γιουβέντους: Μπουφόν, Αλεξ Σάντρο, Ντεμιράλ, Μπονούτσι, Ντανίλο, Μπετανκούρ (51' Πιάνιτς), Ματουιντί, Ράμσεϊ (61' Κεντίρα), Κουαδράδο, Ντιμπάλα (72' Ιγκουαΐν), Ρονάλντο.

Βερόνα: Σιλβέστρι, Ραχμάνι, Κουμπούλα, Κοράι Γκίντερ, Φαραόνι, Λάζοβιτς, Άμραμπατ (85' Πατσίνι), Μιγκέλ Βελόζο, Τζακάνι (73' Τουτίνο), Βέρε (59' Πεσίνα), Ντι Καρμίνε.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ: filathlos.gr