Συμπληρώθηκε ο χάρτης του Euro - Οι όμιλοι και το αναλυτικό πρόγραμμα - Σε ποιο κανάλι θα βλέπετε τα ματς
27/03/2024
Η Ελλάδα δεν κατάφερε να εξασφαλίσει μια θέση στην τελική φάση του Euro της Γερμανίας, με τη Γεωργία να παίρνει τελικά το εισιτήριο για τους ομίλους της διοργάνωσης.
Με αυτόν τον τρόπο και σε συνδυασμό με τα άλλα ζευγάρια των πλέι οφ, απ' όπου Ουκρανία και Πολωνία πήραν την πρόκριση, συμπληρώθηκαν οι όμιλοι του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.
Το Euro 2024 θα διεξαχθεί από τις 14 Ιουνίου μέχρι και τις 14 Ιουλίου. Τηλεοπτικά στην Ελλάδα το Ευρωπαϊκό τουρνουά θα μεταδοθεί από την ΕΡΤ, ενώ θα φιλοξενηθεί σε Βερολίνο, Μόναχο, Αμβούργο, Στουτγκάρδη, Φρανκφούρτη, Λειψία, Κολωνία, Ντόρτμουντ, Ντίσελντορφ και Γκελζενκίρχεν.
Αναλυτικά οι όμιλοι του Euro 2024:
1ος όμιλος
Γερμανία
Σκωτία
Ουγγαρία
Ελβετία
2ος όμιλος
Ισπανία
Κροατία
Αλβανία
Ιταλία
3ος όμιλος
Αγγλία
Σερβία
Σλοβενία
Δανία
4ος όμιλος
Ολλανδία
Αυστρία
Γαλλία
Πολωνία
5ος όμιλος
Βέλγιο
Σλοβακία
Ρουμανία
Ουκρανία
6ος όμιλος
Πορτογαλία
Τουρκία
Τσεχία
Γεωργία
Το αναλυτικό πρόγραμμα του Euro 2024 μέχρι τον τελικό:
1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ (ΓΕΡΜΑΝΙΑ, ΣΚΩΤΙΑ, ΟΥΓΓΑΡΙΑ, ΕΛΒΕΤΙΑ)
1η αγωνιστική
14 Ιουνίου
15 Ιουνίου
2η αγωνιστική
19 Ιουνίου
- Σκωτία - Ελβετία
- Γερμανία - Ουγγαρία
3η αγωνιστική
23 Ιουνίου
- Ελβετία - Γερμανία
- Σκωτία - Ουγγαρία
2ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ (ΙΣΠΑΝΙΑ, ΚΡΟΑΤΙΑ, ΙΤΑΛΙΑ, ΑΛΒΑΝΙΑ)
1η αγωνιστική
15 Ιουνίου
- Ισπανία - Κροατία
- Ιταλία - Αλβανία
2η αγωνιστική
19 Ιουνίου
20 Ιουνίου
3η αγωνιστική
24 Ιουνίου
- Αλβανία - Ισπανία
- Κροατία - Ιταλία
3ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ (ΣΛΟΒΕΝΙΑ, ΔΑΝΙΑ, ΣΕΡΒΙΑ, ΑΓΓΛΙΑ)
1η αγωνιστική
16 Ιουνίου
- Σερβία - Αγγλία
- Σλοβενία - Δανία
2η αγωνιστική
20 Ιουνίου
- Δανία - Αγγλία
- Σλοβενία - Σλοβακία
3η αγωνιστική
25 Ιουνίου
- Αγγλία - Σλοβενία
- Δανία - Σερβία
4ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ (ΠΟΛΩΝΙΑ, ΟΛΛΑΝΔΙΑ, ΑΥΣΤΡΙΑ, ΓΑΛΛΙΑ)
1η αγωνιστική
16 Ιουνίου
17 Ιουνίου
2η αγωνιστική
21 Ιουνίου
- Πολωνία - Αυστρία
- Ολλανδία - Γαλλία
3η αγωνιστική
25 Ιουνίου
- Ολλανδία - Αυστρία
- Γαλλία - Πολωνία
5ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ (ΒΕΛΓΙΟ, ΣΛΟΒΑΚΙΑ, ΡΟΥΜΑΝΙΑ, ΟΥΚΡΑΝΙΑ)
1η αγωνιστική
17 Ιουνίου
- Βέλγιο - Σλοβακία
- Ρουμανία - Ουκρανία
2η αγωνιστική
21 Ιουνίου
22 Ιουνίου
3η αγωνιστική
26 Ιουνίου
- Σλοβακία - Ρουμανία
- Ουκρανία - Βέλγιο
6ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ (ΤΟΥΡΚΙΑ, ΓΕΩΡΓΙΑ, ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ, ΤΣΕΧΙΑ)
1η αγωνιστική
18 Ιουνίου
- Τουρκία - Γεωργία
- Πορτογαλία - Τσεχία
2η αγωνιστική
22 Ιουνίου
- Τουρκία - Πορτογαλία
- Γεωργία - Τσεχία
3η αγωνιστική
26 Ιουνίου
- Γεωργία - Πορτογαλία
- Τσεχία - Τουρκία
Φάση των "16"
29 Ιουνίου
- (37) Νικητής 1ου ομίλου - Δεύτερος 3ου ομίλου
- (38) Δεύτερος 1ου ομίλου - Δεύτερος 2ου ομίλου
30 Ιουνίου
- (39) Νικητής 2ου ομίλου - Καλύτερος τρίτος από τους ομίλους 1/4/5/6
- (40) Νικητής 3ου ομίλου - Καλύτερος τρίτος από τους ομίλους 4/5/6
1 Ιουλίου
- (41) Νικητής 4ου ομίλου - Καλύτερος τρίτος από τους ομίλους 1/2/3
- (42) Δεύτερος 4ου ομίλου - Δεύτερος 5ου ομίλου
2 Ιουλίου
- (43) Νικητής 5ου ομίλου - Καλύτερος τρίτος από τους ομίλους 1/2/3/4
- (44) Νικητής 4ου ομίλου - Δεύτερος 6ου ομίλου
Προημιτελικά
5 Ιουλίου
- (45) Νικητής αγώνα 39 - Νικητής αγώνα 37
- (46) Νικητής αγώνα 41 - Νικητής αγώνα 42
6 Ιουλίου
- (47) Νικητής αγώνα 43 - Νικητής αγώνα 44
- (48) Νικητής αγώνα 40 - Νικητής αγώνα 38
Ημιτελικά
9 Ιουλίου
- (49) Νικητής αγώνα 45 - Νικητής αγώνα 46
10 Ιουλίου
- (50) Νικητής αγώνα 47 - Νικητής αγώνα 48
Τελικός
14 Ιουλίου
- Νικητής αγώνα 49 - Νικητής αγώνα 50