ΒΙΝΤΕΟ: Η Κρίσταλ Πάλας έκλεισε το... σπίτι της Λίβερπουλ!

ΒΙΝΤΕΟ: Η Κρίσταλ Πάλας έκλεισε το... σπίτι της Λίβερπουλ! 14/04/2024
Κρίσταλ Πάλας

Η Λίβερπουλ υπολόγιζε σε τρεις βέβαιους βαθμούς απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας για την κούρσα τίτλου, όμως τα δεδομένα δεν ήρθαν όπως τα περίμενε. Οι Λονδρέζοι επικράτησαν με 1-0 στο "Άνφιλντ" για την 33η αγωνιστική της Premier League και άφησαν τους "κόκκινους" στην 3η θέση.

Ο αγώνας ήταν αρκετά αμφίρροπος, με τους παίκτες του Όλιβερ Γκλάσνερ να κοιτάζουν στα μάτια τους γηπεδούχους και να προηγούνται στο 14' με τον Εμπερέτσι Έζε. Οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν κι άλλες φάσεις, για να σκοράρουν απέναντι σε μια αποσβολωμένη και με πολλές αλλαγές Λίβερπουλ, η οποία δεν είχε στην αποστολή του αγώνα τον Κώστα Τσιμίκα.

Ο Άλισον δεν νικήθηκε ξανά, με τους παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ στο 2ο μέρος να γίνονται ακόμα πιο πιεστικοί, στην αναζήτηση της ανατροπής. Ο Ντιν Χέντερσον εξελίχθηκε σε πρωταγωνιστή, αποκρούοντας ακόμα και εξ επαφής προσπάθειες, όμως η άμυνα της Λίβερπουλ εξακολουθούσε να μη λειτουργεί ιδανικά, με συνέπεια και η Πάλας να έχει τεράστιες ευκαιρίες. Μέσα σε ένα λεπτό στο τέλος οι δύο ομάδες έχασαν από ένα... βέβαιο γκολ και το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Σε άλλο παιχνίδι που έγινε την ίδια ώρα η Φούλαμ πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 2-0 κόντρα στη Γουέστ Χαμ. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο με τον Περέιρα στο 9' και στο 72'.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ: filathlos.gr